מדריך לקניית מכסחת הדשא הטובה ביותר לקיץ

השמש הרבה שזוכות מדשאות בישראל לקבל בחודשי האביב והקיץ מגבירות את קצב הצמיחה וכך אנו נדרשים לשימוש תכוף יותר במכסחת דשא. מכסחת דשא טובה פירושה לא רק קיצור משך הליך כיסוח המדשאה שלכם אלא גם מדשאה בריאה יותר. תחילת הקיץ הוא זמן מתאים במיוחד להצטייד במכסחת דשא חדשה, אספנו בשבילכם מידע וטיפים שיסייעו לכם להתביית על המכסחת המתאימה ביותר עבורכם.

 

בחנויות המתמחות בציוד גינון כמו גם במחלקות גינון ברשתות ציוד לבית ועשה זאת בעצמך מוצעות למכירה מגוון מכסחות דשא, חשמליות, מכאניות, מכסחות דשא מתנייעות ואפילו רובוטיות. טווח המחירים הוא רחב, ישנן מכסחות העולות כמה מאות שקלים וישנן כאלה שמחירן מאמיר עד לכדי שלושת אלפים שקלים ויותר.

מכסחת דשא טובה תשרת אתכם במשך שנים, בחירה נכונה תאפשר הענקת טיפול אידיאלי למדשאה שלכם במינימום מאמץ, ייתכן שתגלו שאתם אפילו נהנים מהכיסוח עצמו ולא רק מריח הדשא הקצוץ שלאחריו.

 

שלושה שלבים לבחירת מכסחת הדשא האידיאלית

כדי לבחור את מכסחת הדשא הנותנת מענה מיטבי לצרכיכם צריך להבין את היתרונות והחסרונות של מכסחות מכאניות וחשמליות ולהכיר את הפרמטרים המאפשרים השוואה בין הדגמים השונים.

כשתרגישו שרכשתם את הידע המתבקש הנ"ל תוכלו לעבור לשלב הבא והוא אפיון מכסחת הדשא המושלמת עבורכם. בשלב זה תגדירו את הצרכים שלכם כך שתוכלו למקד את החיפוש במכסחות העונות לקריטריונים המבוקשים.

השלב השלישי יהיה איתור מכסחות מתאימות, השוואה בין הדגמים הבאים בחשבון ולבסוף מציאת הדיל הטוב ביותר.

 

מכסחות דשא חשמליות

אם המדשאה שלכם היא בגינה בגודל ממוצע ומטה (עד שטח של כ200 מטר רבוע), ואם אין בעיה של נגישות לשקע חשמל, רוב הסיכויים שמכסחת חשמלית תשרת אתכם נאמנה.

מכסחת דשא חשמלית היא פשוטה יחסית, מדובר בסך הכול במנוע חשמלי המסובב להב. עם זאת ישנם הבדלים בין הדגמים השונים של מכסחות חשמליות כשהחשוב מביניהם הוא הספק המנוע.

באופן כללי יש יתרונות רבים למכסחות דשא חשמליות, הטיפול בהן פשוט וכך גם הפעלתן, כשמשתמשים בהן נכון הן תחזקנה מעמד שנים רבות. חסרונן העיקרי של מכסחות המופעלות בחשמל הוא שניתן להשתמש בהן רק באזור שקרוב מספיק לשקע חשמלי, טווח זה מוגבל בהתאם לאורך הכבל בו מצוידת המכסחת אך זכרו שניתן להוסיף עליו באמצעות כבל מאריך.

 

הכבל החשמלי שנשרך מאחורי המכסחת מגביל לא רק את טווח פעולתה. שימוש במכסחת חשמלית מחייב משנה זהירות כדי למנוע מצב בו מסיעים את המכסחת על כבל החשמל וגודעים אותו. תרחיש שמלווה מן הסתם גם בסכנת התחשמלות (אם כי בעידן מפסקי הפחת הסיכוי להתחשמל הצטמצם).

מדריך לקניית מכסחת דשא

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הספק מכסחת דשא חשמלית

כאמור הספק מנוע מכסחת הדשא החשמלית הוא המשתנה החשוב ביותר בבחירת מכסחת כזו. הספקם של מנועים חשמליים נתון בוואטים, לעומת מנועים מכאניים שם נהוג להשתמש בכוח סוס. רק לשם ההבהרה מדובר בסך הכול ביחידת מידה שונה שונה, כוח סוס אחד שווה ל-746 וואט.

 

הספקם של מכסחות דשא חשמליות נע בדרך כלל בין 900 ל-1400 וואט אולם ישנן מכסחות חשמליות בעלות הספק של 2000 וואט ואף יותר. הספק גדול יותר פירושו אפשרות לשימוש ממושך במשטחים גדולים. לכן אם המדשאה שלכם גדולה יחסית והדשא בה הוא מזן צפוף מומלץ שתצטיידו במכסחת בעלת הספק מתאים.

 

מומנט סיבובי

מומנט סיבובי פירושו הכוח שיש ללהב המכסחת להמשיך ולנוע כנגד ההתנגדות של הדשא אותו הוא קוצר. לנתון זה קשר להספק המנוע אולם למי שיודע שדרושה לו מכסחת שתוכל לקצור אזורים צפופים בהם דשא גבוה מומלץ שיתוודע גם לפרמטר נפרד זה.

מומנט סיבובי נתון ביחידות של ניוטון מטר (Nm). עבור מכסחות דשא חשמליות רבות אין אזכור שלו במפרט הטכני. מי שדרושה לו מכסחת חשמלית חזקה עדיף שיתעקש על כזו שניתן לדעת מה המומנט הסיבובי שלה ושהוא אינו פחות מ 20 Nm.

 

שטח כיסוי

יצרנים רבים מציינים את שטח הכיסוי של מכסחות הדשא החשמליות מתוצרתם. למעשה מדובר בנתון הנגזר לא רק מאורך הכבל שהמכונה מגיעה מצוידת בו אלא גם מיכולת המכסחת לפעול ברציפות מבלי להתחמם יתר על המידה. גם עבור מדשאות קטנות ובינוניות מומלץ לוודא שבוחרים מכסחת חשמלית בעלת שטח כיסוי מספיק.

מכסחות דשא חשמליות רבות מצוידות במנגנון המפסיק את פעולת המנוע אם הוא מתחמם יותר מדי, כשהמנוע מתקרר המכסחת תשוב לפעול.
 

גובה כיסוח

ברוב רובן של מכסחות הדשא ניתן לכוון את גובה הכיסוח. זאת מכיוון שגובה הכיסוח הרצוי משתנה בהתאם לעונה, לזן הדשא ולהעדפות בעלי המדשאה. בקיץ מומלץ לקצור את הדשא בגובה של כ-6 ס"מ לפיכך רצוי לבחור מכסחת בעלת כמה דרגות גובה כיסוח כשהגבוהה מביניהן עולה על 6 ס"מ.

עניין חשוב נוסף בהקשר לגובה הכיסוח הוא אופן כיוונונו. ישנן מכסחות בהן כיוון זה דורש התעסקות מרובה יחסית וישנן כאלה בהן הכיוון פשוט ומהיר.

מדריך לקניית מכסחת דשא

מכסחת דשא מכאנית (בנזין)

מכסחות דשא מכאניות מונעות על ידי מנוע בעירה פנימית מסוג שתי פעימות (כמו שמשמש בקטנועים בנפחי מנוע קטנים). הדלק בו משתמשים הוא בנזין עם כ 3% שמן מנועים, תערובת כזו ניתן עדיין למצוא מוכנה בחלק מתחנות הדלק או להכינה בעצמכם.

באופן כללי מכסחות דשא מכאניות הן חזקות יותר מאחיותיהן החשמליות. ניתן לנוע איתן בחופשיות (ללא מגבלה של כבל המשתרך מאחור). אולם מכסחות כאלה דורשות תחזוקה מורכבת יותר ממכסחות חשמליות, הן מרעישות ופולטות עשן. מכסחות מכאניות הן גם כבדות יותר וניסיונות סרק להתנעתן עשויות להיות מתסכלות, בדגמים ללא התנעה חשמלית, שכן הן נעשות באמצעות כבל משיכה.

מי שלו מדשאה גדולה מאוד, הפרושה על פני תנאי שטח שונים שהתנועה על גביהם מורכבת (שיפועים, עצים וצמחים שיש לנוע סביבם וכו’) כדאי שישקול להצטייד במכסחת מכאנית.

מחיריהם של מכסחות מכאניות נוטים להיות גבוהים משל מכסחות דשא חשמליות אולם ישנן גם מכסחות מכאניות אמינות, עם מנועים בהספק סביר שמחירן אינו עולה על מחיר מכסחת חשמלית שתהיה חזקה מספיק לתת מענה דומה לצרכים שאפיינתם.
 

מספר להבים ואורכם

גם מכסחות דשא חשמליות וגם מכאניות יכולות להיות בעלות שני להבים או ארבעה, אורך הלהבים משתנה ועשוי לנוע בין 40סמ’ ל55 סמ’ ויותר (לעיתים אורך הלהב ניתן באינצ’ים, אינץ’ אחד שווה 2.54 סמ’).

ככול ששטח המדשאה גדול יותר יש להעדיף מכסחת עם להבים גדולים יותר, זאת משיקולי יעילות שכן משך זמן הכיסוח יפחת משמעותית עם מכסחת כזו.

מכסחות דשא בעלות ארבע להבים (המכונות גם בעלות “צלחת”) הן עמידות יותר מכיוון שיש פיזור טוב יותר של העומס על הציר (מה ששומר עליו מפני עיוותים). לפיכך מכסחת המיועדת לשימוש אינטנסיבי ועבור מדשאות גדולות רצוי שתהיה מצוידת בארבע להבים.
 

מכסחת רובוטית

מספר חברות, ביניהם ישראליות, פיתחו דגמים של מכסחות דשא רובוטיות העושות כמעט את כל העבודה עבורכם. מכסחות כאלה הן כמובן יקרות בהרבה ממכסחות שאנו נדרשים להפעיל בעצמינו.

מכסחות דשא רובוטיות מתאימות למדשאות קטנות עד בינוניות ושאין בהם מכשולים או תוואי שטח מורכב.
 

איסוף הגזם

כמעט כל מכסחות הדשא המודרניות (חשמליות ומכאניות) מצוידות בשק או מיכל לאיסוף גזם. עם זאת ישנן מכסחות מהן נפלט דשא קצוץ דק (או אפילו גרוס ממש) אל הקרקע ומשמש מעין דשן. ישנן מכסחות המאפשרות לבחור בין איסוף לפליטה (זו בדרך כלל נעשית דרך פתח צידי).

פליטת הגזם אל גבי המדשאה מתאים רק עבור מי שמכסחים את הדשא באופן סדיר ובתכיפות מספקת שכן גזם רב מדי הנותר על המדשאה זמן רב “חונק” את הדשא ופוגע בו.

מכסחות שונות מציעות גדלים שונים של מיכלי איסוף גזם, עבור מדשאות גדולות יש לבחור מיכל בנפח של לפחות 50 ליטרים.

חוץ מן המכסחות, חשמליות או מכאניות, שאנו נדרשים לדחוף בכוח הזרוע ישנן מכסחות דשא ממונעות על גביהן יושבים ונוהגים. מכסחות כאלה, המכונות גם “טרקטורוני כיסוח”, נמכרות עבור סכומים גבוהים בהרבה משל מכסחות “רגילות”, הן מיועדות לכיסוח מדשאות גדולות במיוחד ובדרך כלל אינן משמשות לטיפול בגינות פרטיות.


מדריך לקניית מכסחת דשא


_________________________________________________________ 


פייסבוק בית סנטר


 


כנסו לפייסבוק שלנו, עשו לנו לייק ותקבלו עדכונים על כל הכתבות הכי שוות 


20/05/2014


כתבות נוספות שיעניינו אותך:


כך תמצאו את המברגה המושלמת עבורכם


כך תמצאו את המברגה
המושלמת עבורכם

כלי עבודה חשמליים מול כלי עבודה נטענים

כלי עבודה חשמליים 
מול כלי עבודה נטענים

איך להטעין סוללה של מקדחה

איך להטעין סוללה
של מקדחה?

 

הכלים החשובים ביותר לתיבת הכלים שלכם

הכלים החשובים ביותר
לתיבת הכלים שלכם
!