כך תמצאו את המברגה המושלמת עבורכם
 

כיום קשה לדמיין כיצד בוצעו פרויקטים של בנייה והרכבה ללא הכלי השימושי מאין כמותו, המברגה החשמלית הנטענת. מברגה היא מן הכלים החשובים לא רק עבור כל בעל מקצוע שבעבודתו נעשה שימוש בברגים אלא גם עבור חובבי עשה זאת בעצמך. בחנויות כלי העבודה ניתן למצוא מגוון עצום של מברגות חשמליות, לאור השימוש הרב שהינכם צפויים לעשות במברגה שלכם חשוב מאוד שתצטיידו בזו המתאימה ביותר לצרכיכם. אספנו עבורכם מידע שימושי וטיפים שיסייעו לכם לבחור את המברגה המושלמת.

שימוש רחב היקף החל להיעשות במברגות חשמליות רק מאמצע שנות השבעים, זאת למרות שדגם ראשון של “מברג חשמלי” יוצר על ידי חברת “בלק אנד דקר” כבר בשנת 1923.
למעשה בתעשייה שימשו מכשירים שונים (פניאומאטיים , הידראוליים וחשמליים) להברגה ממוכנת של ברגים שנים רבות לפני הופעתן של מברגות ניידות יותר שהתאימו לשימוש גם מחוץ למפעלים. הסיבה להופעתה המאוחרת יחסית של המברגה (למשל ביחס למקדחה החשמלית הניידת, ששימוש נרחב בה החל עוד בשלהי שנות החמישים) היא שכלי זה, אותו אנו נוטים כיום לקחת כמובן מאליו, אינו פשוט כלל. 

המברגה היא כלי מורכב מכפי שרובנו סבורים

לפני שניתן היה לייצר מברגה שתתפקד באופן שיהפוך אותה לכלי שאין לו תחליף צריכים היו לחבור יחד טכנולוגיות מתחומים שונים, סוללות נטענות איכותיות דיין, תמסורות משוכללות המאפשרות מנגנון החלקה (“קלאץ’”) לבקרת עוצמת סגירת הברגים, חומרים קלים וחזקים למעטפת, ייצור ביטים במחירים שווים לכל כיס ממתכות בדרגת קושי גבוהה ועוד. זו למעשה הסיבה ששימוש במברגות חשמליות נטענות החל לצבור תאוצה רק במהלך שנות השמונים.
 

כדי שמברגה תהיה יעילה דייה כך שהעוסקים במלאכה יעדיפו להצטייד בה ולהפסיק להשתמש בכלים ידניים (כגון מברגים פשוטים, מברגים בעלי ראש מתחלף ומברגי רצ’ט) עליה להיות חזקה, קלה, נוחה להפעלה ומאריכת ימים. עוד הכרחי שהסוללות יאפשרו זמן עבודה מספק בין טעינה לטעינה וכן שלא ישבקו חיים לאחר מספר טעינות קטן.
 

למרות שאנו חיים בעידן בו הטכנולוגיה מתפתחת בקצב מסחרר, כלי עבודה חשמליים רבים משתנים כבר שנים. כך למשל כאשר מדובר במקדחות חשמליות, דיסקים, מסורים חשמליים ועוד. נראה שבתחום המברגות יצרנים ממשיכים להשקיע משאבים נכבדים בשיפור מוצריהם, כך אנו עדים לדגמים חדישים שמציעים פרמטרים טובים יותר ואפילו לחידושים מרחיקי לכת עוד יותר דוגמת מברגת האימפקט (עליה נרחיב עוד בהמשך).
 

מכיוון שמברגה אינה כלי פשוט עשויים להיות הבדלים גדולים בין דגמים שונים של מגוון היצרנים. ייתכן בהחלט שמברגה אחת, לדוגמא מברגה בוש, תתאים ככפפה לצרכיו של אחד בעוד אותה מברגה לא תהיה בחירה מוצלחת עבור אחר ואילו מברגה מקיטה לדוגמא יכולה להתאים לאחד וכלל לא להיות נוחה לאחר.
 

כדי למצוא את המברגה המתאימה ביותר לכם יש להקדים ולאפיין את המברגה האידיאלית כפי שאנו מדמיינים אותה, ובמקביל להצטייד בידע המאפשר לנו להבין את הפרמטרים המשמשים לתאר תכונותיהם של מברגות.
 

רק לאחר שאנו יודעים מה התכונות שאנו מעוניינים בהן וכיצד ניתן לדעת באיזו מידה עונה כל מברגה על דרישותינו נוכל לבחור נכון בין שלל הדגמים.

כך תמצאו את המברגה המושלמת עבורכם

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרמטרים שמעידים על תכונותיה של מברגה

אם במקדחות חשמליות ומסורים חשוב הסל"ד וההספק הרי שבכל הנוגע למברגות חשמליות נטענות ישנם פרמטרים נוספים ושונים לגמרי אותם יש להכיר כדי שנוכל להשוות בין הדגמים השונים תוך שנבין מה יתרונותיהם וחסרונותיהם היחסיים.

 

כוח - פרמטר שאינו מוכר לרבים והוא חשוב מאוד בכל הנוגע למברגות הינו ה"ניוטון מטר" (Nm). אין צורך לשלוף את מחברות הפיזיקה מהתיכון, מספיק לדעת שמדובר ביחידת מדידת כוח. ככל שהמברגה חזקה יותר היא תאופיין ב Nm גבוה יותר. חשוב להבין ולהפנים נושא זה שכן רבים טועים לחשוב שרק בגלל שמברגה מסוימת מופעלת בסוללת 18V (למשל) היא בהכרח חזקה יותר ממברגה שמופעלת בסוללה בעלת מתח נמוך יותר (סוללת 12V למשל).

עבור מי שזקוק בעיקר להברגת ברגי גבס מספיקה מברגה בעלת Nm של 8 לפחות. עבור הברגת ברגים לתוך עץ דרושה מן הסתם מברגה חזקה יותר, אם מדובר גם בברגים ארוכים במיוחד יש להתעקש על מברגה בעלת Nm של 20 ומעלה.

 

מתח הסוללה של המברגה הוא נתון שאינו מספר הרבה על טיבה. כפי שתואר לעיל אין כל ערובה לכך שמברגה בעלת סוללה של 18 וולט תהיה חזקה יותר מכזו עם סוללה של 12 וולט. ישנן גם מברגות טובות מאוד להן סוללות בעלות מתח נמוך בהרבה (3.6V למשל).

 

סל"ד, כמה סיבובים לדקה יכולה המברגה לבצע. בכל מברגה מודרנית יש אפשרות לשלוט על מהירות הסיבוב באמצעות הדק נסחט. כדי שנהנה מהשימוש במברגה החדשה שלנו הכרחי שנוכל לשלוט בקלות בסל"ד. הסל"ד המרבי של מברגות חשמליות נטענות נע בין 200 ל – 800. ישנן מברגות מקצועיות בהן נתון זה עשוי להאמיר עד לכדי 2,800 סל"ד.

סוג ואיכות הסוללה הם פרמטרים חשובים מאין כמותם. מתסכל מאוד להתעכב בביצוע עבודה רק בגלל שיש לטעון מחדש את סוללת המברגה כל פרק זמן קצר. עד לאחרונה היו סוללות הניקל קדמיום (NiCd) הנפוצות ביותר, חסרונן העיקרי היה שאם לא נפרקו לגמרי לפני טעינה מחדש היו ביצועיהם נפגעים (בשל תופעה המכונה “זיכרון מחזורי עבודה”). כיום רק מברגות זולות יחסית מתוצרת סין עדיין מגיעות עם סוללות ניקל קדמיום.

מומלץ לרכוש מברגות עם סוללות ניקל מטאל הידריד (NiMH) או סוללות ליתיום איון (Li-Ion).

סוללה איכותית היא יקרה ולכן לא כל המברגות מגיעות עם שתי סוללות. מי שיודע שירצה לעבוד ברציפות שעות ארוכות מומלץ שיישא בעלות הנוספת של מברגה המסופקת עם סוללה נוספת.

קלאץ’ מתכוונן הוא מנגנון המאפשר בחירת הכוח המקסימאלי בו תסובב המברגה את הבורג. מנגנון זה מצוי כמעט בכל מברגה מודרנית והוא חיוני במיוחד עבור מי שמבריגים ברגים לתוך חומר רך (למשל לתוך קיר גבס).

פטנט חדש יחסית הוא האימפקט, זהו מנגנון רטט הפועל עם כיוון הסיבוב (שלא כמו רטט של מקדחה או פטישון הגורם לפעימות בניצב לכיוון הסיבוב). מברגות אימפקט הן יקרות יחסית ופונקציה זו אינה נחוצה לכל אחד.

bigstock-Man-with-screwdriver-Clouseup-53155984.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

משקל המברגה ונוחות האחיזה שלה הם פרמטרים שחשוב להרגיש ביד. משקלן של מברגות חשמליות נטענות עשוי לנוע בין 0.5 קג’ ל 3קג’, ישנם מי שלהם המשקל פחות חשוב אולם ישנם מי שיעדיפו מברגה קלה אפילו על חשבון פרמטרים אחרים כגון כוח וזמן עבודה עד לטעינה חוזרת של הסוללה.

 

לא לשכוח ביטים

 

אפילו המברגה הטובה ביותר לא תועיל לנו אם לא יהיו לנו ביטים איכותיים המתאימים לראשי הברגים בהם נשתמש. מברגות רבות מגיעות עם סט ביטים, ייתכן שסט זה יספיק עבורכם אולם ייתכן גם שמדובר בביטים זולים שישחקו תוך זמן קצר. אם צריך לקנות ביטים בנפרד אל תתפשרו על איכות, ביט טוב יחזיק מעמד שנים רבות ובלבד שתעשו בו שימוש נכון ואחראי.

 

אפיינו את צרכיכם

 

אם אתם מרגישים שרכשתם היכרות מספקת עם מברגות בכלל הגיע הזמן לקבוע ביניכם לבין עצמכם אלו תכונות תרצו למצוא במברגה החדשה שלכם.

 

מברגות מגיעות בטווח רחב של מחירים, ישנן מברגות פשוטות שעולות פחות ממאה וחמישים שקלים וישנן מברגות מקצועיות שמחירם מגיע ל2000 שקלים ואף יותר. באופן כללי ניתן לומר שאם העבודות עבורם נחוצה המברגה כוללות בעיקר הרכבה ועבודות נגרות קלות מברגה פשוטה עשויה להספיק. עבור עבודות נגרות בינוניות והתקנת קירות גבס יש להצטייד במברגה מאיכות בינונית לפחות. אם מדובר בעבודה מאסיבית עוד יותר יש להתעקש על מברגה חזקה של יצרן ידוע.

 

לקנות במחיר המשתלם ביותר

 

רק לאחר שמיקדנו את החיפוש למברגות בעלות פרמטרים מסוימים (כולל סדר גודל של מחיר) הגיע העת למצוא את הדיל המשתלם ביותר. בהקשר זה נציין כי לא כדאי להסתפק בחיפוש באתרי השוואת מחירים בלבד, ייתכן וישנם מי שמוכרים במחירים טובים יותר אך בוחרים שלא להיקשר עם אתרי השוואת מחירים בגלל שהעמלות שאלה גובים לא מאפשרים להם להמשיך למכור במחיר זה.

 

כשבוחנים את הקטלוגים באתרי מכירות חשוב מאוד לוודא כי התמונה אינה מטעה וכי אכן מדובר בדגם בו אתם מעוניינים. לעיתים משתלם, לאחר שעשינו “שיעורי בית” באינטרנט, לגשת פיזית לחנות כלי העבודה, כך נוכל להרגיש את הכלי ביד.

 

מכיוון שמברגה היא כלי כה שימושי רבים מעריכים מאוד את המברגה שברשותם ולא יהססו להלל אותה בפניכם. חשוב לקחת המלצות כאלה בעירבון מוגבל, מברגה המתאימה למישהו אחר לא בהכרח תשרת אתכם באופן דומה, כמו כן בהחלט ייתכן שעבר זמן מאז נרכשה המברגה עליה ממליצים לכם וכעת כבר קיימות בשוק אופציות טובות יותר באותו טווח מחירים.

__________________________________________________________ 

פייסבוק בית סנטרכנסו לפייסבוק שלנו, עשו לנו לייק ותקבלו עדכונים על כל הכתבות הכי שוות 

 

13/05/2014

כתבות נוספות שיעניינו אותך:

בטיחות בעבודה - אל תנסו את זה בבית

בטיחות בעבודה – אל
תנסו את זה בבית

כלי עבודה חשמליים מול כלי עבודה נטענים

כלי עבודה חשמליים 
מול כלי עבודה נטענים

איך להטעין סוללה של מקדחה

איך להטעין סוללה
של מקדחה?

 

הכלים החשובים ביותר לתיבת הכלים שלכם

הכלים החשובים ביותר
לתיבת הכלים שלכם
!