כל מה שרציתם לדעת על לכה

 

היא חלקה, שקופה, בהירה או כהה. דביקה ונוזלית. מחירה זול ולכאורה מדובר בחומר גלם בסיסי ופשוט. בפועל, יש ללכה שימושים רבים, וכל חובב עבודות בעץ הנוהג לעשות עבודות בסגנון עשה זאת בעצמך, ילמד להכיר את התכונות, המאפיינים והשימושים הרבים שיש לה. נעים להכיר, לכה.

כל מה שרציתם לדעת על לכה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מורחים

לכה היא נוזל שקוף העשוי משרף. היא משמשת להגנה על משטחים מפני אבק, שריטות, קרני השמש, מים ועוד. ישנם סוגים לא מעטים של לכה, חלקם מתאימים לשימושים על משטחים הנמצאים בחוץ, אחרים למשטחים שאינם חשופים לתנאי מזג אוויר או תנאי חוץ אחרים. מקורה של הלכה מתחיל כבר בסין העתיקה, שם עשו הסינים שימוש בלכה שנוצרה משרף עץ והתקשתה ברגע שנחשפה לאוויר.

 

סוגי לכה

לכה ניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות:

 

לכה הפיכה – לכה זו מורכבת משילוב של שרף ואלכוהול. כתוצאה מאידוי החמרים האלכוהוליים הלכה מתייבשת. בשל היותה לכה המבוססת על אלכוהול, גם לאחר שהתקשתה, ניתן להמיס אותה או להסיר אותה באמצעות הוספת אלכוהול.

 

לכה בלתי הפיכה – לכה זו מורכבת משרף בשילוב סוגי שמנים שונים. לכה זו מדוללת בטרפנטין והייבוש שלה נובע כתגובה כימית למגע עם האוויר. גם לכה על בסיס מים, הנקראת לכה אקרילית, שייכת לקבוצת הלכות הבלתי הפיכות. למעשה סוג זה של לכה הוא הפופולרי ביותר. הסיבה לכך היא כי זוהי לכה נוחה לשימוש, היא אינה רגישה לחום ואינה מקבלת גוון צהבהב עם השנים. לכה שאינה הפיכה לא ניתן להסיר או להמיס, אלא רק באמצעות מסיר צבע.

 

כל מה שרציתם לדעת על לכה

מבפנים או מבחוץ

אם אתם חובבי עבודות בעץ ואוהבים לעשות הכל בעצמכם, חשוב שתבינו את ההבדלים בין שימוש בלכה לשימוש חיצוני לבין לכה לשימוש פנימי:

 

לכה לשימוש חיצוני – לכה לשימוש חיצוני נועדה להגן על הפריט מפני מזג האוויר. בנוסף, לכה זו צריכה להיות עמידה מפני קרני השמש. הסוג המתאים ביותר לשימוש חיצוני הוא לכה על בסיס שמן. לכה זו מכילה סוגי שרף איכותיים, למשל הפוליאוריטן, שהוא עמיד במיוחד בפני מפגעי מזג האוויר ואינו מתפרק בקלות. משמעות הדבר היא משטח עץ מוגן לפרק זמן ממושך. זמן הייבוש של לכה על בסיס שמן הוא ממושך יותר מלכה על בסיס אלכוהול. חשוב לזכור כי לכה על בסיס שמן נוטה להצהיב עם הזמן ולכן, אם אתם מורחים אותה על משטחים צבעוניים, קחו בחשבון שצבעם ישתנה כעבור תקופה מסויימת. לכה זו ניתן להשיג בתרסיס או כנוזל למריחה, ניתן להסיר אותן רק עם מסיר צבע. במידה ובחרתם למרוח את הלכה, חשוב לעשות זאת באמצעות מברשת צפופה ובמריחה אחידה עם כיוון סיבי העץ. לכה נוספת המתאימה לתנאי חוץ היא לכה על בסיס מים. היא חזקה, עמידה בפני ריקבון ואפילו חלודה, אינה משפעת מקרני השמש ואפילו לא מצהיבה עם השנים. לכה זו נקראת לכה אקרילית ובניגוד לסוגים האחרים, זוהי לכה סינטטית.

 

לכה לשימוש פנימי – לכה לשימוש פנימי היא לכה עדינה יותר ומטרתה להגן על הפריט מפני אבק ורטיבות. לכה זו היא גם הזולה יותר מבין השתיים. היא מבוססת אלכוהול ומשמשת לציפוי רהיטים המצויים בתוך הבית. מטרתה למנוע שריטות או סימנים של כוס קפה חמה שתניחו על גבי משטח העץ ללא תחתית. לכה זו מיוצרת משרף טבעי ובשילוב עם חומרים אלכוהוליים, למשל אתנול. התוצאה המתקבלת היא לכה שזמן הייבוש שלה מהיר, כמו גם מריחתה.

 

ישנם שלושה סוגי גימורים לכל לכה: מט, מבריק וסאטן. ככל שיש ריכוז גבוה יותר של שמן המעורבב עם הלכה, יהיה לה ברק עז יותר. לכות על בסיס מים יהיו לכות בגימור מט.

 

פייסבוק בית סנטר

 

כנסו לפייסבוק שלנו, עשו לנו לייק ותקבלו עדכונים על כל הכתבות הכי שוות  


24/03/2014

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך:

חיפוי קירות פנים בעץ

חיפוי קירות
פנים בעץ

איך להכין כוס עץ בעצמכם

איך להכין כוס
עץ בעצמכם

גילוף על פרטי עץ

גילוף על
פרטי עץ

שיפוצניקים לא מוצלחים

שיפוצניקים לא
מוצלחים