איך למרוח לכה על עץ

 

כל חובב עבודות בעץ או בכלל, עבודות מסוג עשה זאת בעצמך, ייתקל בשלב כזה או אחר בעבודתו בלכה. אותו חומר גימור נותן לעץ את המגע הסופי והמבריק, ולא רק זאת, גם משמש כשכבת הגנה מכתמים, שריטות ומזיקים. השאלה ששואל את עצמו כל נגר חובב או מי שהחליט לעשות שיפוצים בעץ, היא כיצד להשתמש בנוזל היעיל הזה. הכינו את המברשות!

 

 

 

 

 

 

 

 

  


זה פשוט שקוף

לא צריך להיות נגר מקצועי כדי להבין את החשיבות שיש במריחת לכה על רהיטי עץ. הלכה מגנה עליו משומן, לכלוך ואבק, מגנה על שחיקה טבעית של העץ ואף מדגישה את צבעו ואת המרקם שלו. ישנם כמה סוגי לכות לציפוי עץ, כאשר המומלצת ביניהם היא לכה שמן, רצוי שמן פשתן, בריכוז מלא או מדוללת.

 

מתחילים בטיפול

אם החלטתם למרוח את הלכה באמצעות בד, תצטרכו לדלל אותה בלפחות חמישים אחוז של טרפנטין. שימוש בבד למריחת הלכה מתאים למי שרוצה להגיע למראה אחיד של פני השטח, הומוגני והרמוני. הסיבה לכך היא כי באמצעות הבד נוצרות שכבות דקות של הלכה. השכבות האלו מתייבשות מהר, את הבד אפשר לזרוק ומריחה כזו מונעת היטב אבק ולכלוך בעץ. כמובן שניתן להשתמש גם במברשת. המומלצת ביותר היא מברשת ספוג.

 

שלבי עבודה:

1. הכינו את פני השטח באמצעות נייר שיוף מספר 150. החליקו את פני השטח ובצעו גימור עם נייר שיוף מספר 180. נקו את פני השטח משאריות אבק ונסורת.

 

2. מרחו שכבה נדיבה של הלכה באמצעות סמרטוט בד, או מברשת.

 

3. השתמשו בנייר מים מספר 400 לעיסוי או שיוף פני השטח. דאגו לבצע את הפעולה בכיוון הסיבים ולא נגדם.

 

4. נגבו במהירות וספגו את שאריות הלכה ממשטח העץ.

 

5. המתינו לייבוש מלא של היסוד, כעשרים וארבע שעות.

 

6. שייפו בעדינות רבה ובעזרת נייר שיוף עדין או צמר פלדה עדין את שכבת היסוד העליונה.

 

7. נקו את השאריות של השיוף ומרחו שכבת לכה באמצעות מברשת או סמרטוט כותנה. זכרו לבצע את המריחה עם כיוון הסיבים בעץ. אם בחרתם לעשות שימו שבבד, דללו את הלכה בלפחות ארבעים אחוז טרפנטין. אם בחרתם בהברשה באמצעות מברשת, אין צרך בדילול הלכה.

 

8. המתינו בין שכבה אחת לשנייה עשרים וארבע שעות.

 

תוצאות מרהיבות

מריחת לכה דורשת עדינות ודיוק אולם כל נגר חובב עבודות בעץ יגלה כי מדובר בעבודה קלה למדי, אולם ארוכה, בשל זמני ההמתנה הארוכים שיש לחכות לייבוש של כל שלב. אם תרצו להבטיח לעצמכם מראה אחיד וחלק של הלכה בשכבה העליונה שלה, תוכלו לחזור את הפריט שציפיתם כעבור כשלושה שבועות ולמרק את פני השטח בעדינות רבה באמצעות נייר עדין מאד, מספר 800 או אפילו 1000. תוכלו גם לסכך באמצעות טרפנטין את פני השטח. לאחר מכן נקו בעזרת סמרטוט את שאריות נייר השיוף ושאריות הלכה.

 

מומלץ לנסות ולתרגל את העבודה על חתיכת עץ מיותרת. המלצה נוספת, במידה ונדרש תיקון, היא להוסיף שכבת לכה נוספת. תוכלו לעשות זאת רק אם השכבה הקודמת נקייה לחלוטין מאבק, לכלוך או פירורים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פייסבוק בית סנטר

 

כנסו לפייסבוק שלנו, עשו לנו לייק ותקבלו עדכונים על כל הכתבות הכי שוות  

18/02/2014

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך:

המדריך המלא להתקנת רצפת פרקט

המדריך המלא
להתקנת רצפת פרקט

איך לאטום שריטות בעץ עם אגוז

איך לאטום שריטות
בעץ עם אגוז

המדריך המלא להסרת כתמים מעץ

המדריך המלא
להסרת כתמים מעץ

עמדת עבודה נכונה לעבודות בעץ

עמדת עבודה נכונה
לעבודות בעץ