איך לבנות בית בובות מעץ

 

לקראת יום הולדת ארבע של ביתי הבכורה אשר התקרב זה מכבר הבטחתי לעצמי כי אני חייב להכין עבורה מתנה מיוחדת ליום ההולדת הזה, מתנה אשר תשלב יצירתיות מצד אחד ופרקטיות מצד שני.

 

אומנם הנני חובב עבודות נגרות ומתפעל בכל פעם מחדש למראה יצירות שונות ומגוונות העשויות מעץ, אולם טרם התנסתי עד כה בהוצאת חוש היצירתיות שלי אל הפועל. כמו כל אדם אשר ניגש לתחום חדש ניסיתי להבין כיצד אוכל לגשת וליצור בית בובות אשר מעבר לתחושת הגאווה והסיפוק שאחוש לאחר בנייתו אכן ישמח את ביתי הקטנה.

 

אז ניגשתי לעבודה – ראשית והכי חשוב הוא שלב התכנון. השקעתי המון מחשבה בפרקטיות של בית הבובות – הן מבחינת האפשרויות השונות לצורך משחק והן מבחינת המקום שיתפוס בחדר המשחקים בעת שלא נעשה בו שימוש. היה חשוב לי שזה לא יהפוך לעוד חפץ נוי בחדר המשחקים אלא ישמש כבית בובות שכיף לשחק בו ומעמיד בפני הילדים את האפשרות להפעיל את הדימיון בעת המשחק, לכן חילקתי את בית הבובות לארבעה חדרים שונים: סלון, מטבח, חדר שינה וחדר איפור.

 

במקביל, ניסיתי להבין אילו מידות יהיו לבית הבובות אשר עומד להיבנות. הפרופורציות של החדרים והמבנה כולו נשענו על בובות ברבי שנמצאות לרוב בחדר המשחקים ועל סמך אביזרים שונים אשר קניתי בהנחות משמעותיות ברשת (EBAY). לאחר שאספתי את מידות הריהוט ואת מידות הדמויות היה לי בהחלט יותר קל לבנות את הסקיצה של בית הבובות בטרם יציאה לכדי ביצוע.

 

בניית בית הבובות – הלכה למעשה…

 

שלב א – בניית המסגרת לבית הבובות – על גבי פלטות שרכשתי סימנתי באמצעות עיפרון ומד זוית, העשוי ממתכת, את החלקים השונים אשר מיועדים להוות את המסגרת של בית הבובות. מסגרת הבסיס של בית הבובות נבנתה בצורת “כוורת” משתי מטרות עיקריות – יצירת חלוקה לכדי 4 חדרים בבית הבובות וכן חיזוק המסגרת והקניית יציבות לבית הבובות כולו. באמצעות מסור אנכי (ג’יגסו) עליו הרכבתי להב מתאים לחיתוך נקי בעץ ביצעתי חיתוך בהתאם לסימונים על גבי הפלטה. על-מנת שאכן קווי החיתוך יצאו ישרים עשיתי שימוש בטיפ שקיבלתי מחבר והצמדתי “מוביל” למסור. המוביל הינו קרש עץ ישר אשר יוצמד לקו הישר ששרטטנו ובעת החיתוך נצמיד לצידו את המסור, “נרוץ” עם המסור לאורכו והוא לא יאפשר לסטות מקו החיתוך.

 

את החלקים שהתקבלו חיברתי באמצעות דבק נגרים האחד למשנהו עד לקבלת הכוורת המהווה את הבסיס לבית הבובות שלנו. שלב ההדבקה נעשה תוך תשומת לב מלא בכל חיבור בין שני חלקים. יש לתת את הדעת לגבי שני פרמטרים: הראשון, במידה ויש אפשרות, כדאי להפעיל לחץ באמצעות קליבה על שני החלקים המודבקים בכדי לקבל תוצאות טובות יותר. השני, יש לנקות עודפי דבק הנוזלים מחוץ לחיבור על-מנת לשמור על אסתטיקה בשלב הצביעה.

 

שלב ב – הכנת הגג - שלב הסימון וחיתוך החלקים זהה למתואר בשלב בניית המסגרת מלבד פרמטר אחד חשוב – קביעת הזווית של מדרונות הגג. לאחר חישוב הזווית הרצויה – נבצע חיתוך “גרונג” באמצעות המסור האנכי – חיתוך זויתי המאפשר הקניית זוית לגג בעת חיבור שני חלקים. הזוית תהיה זוית בעלת שיפוע זהה בשני החלקים על-מנת שגג בית הבובות יהיה סימטרי. לאחר החיתוך נבצע הדבקה של שני החלקים בזוית הרצויה, כפי שקבענו, בכדי ליצור גג משופע.

 

שלב ג – הכנת גב בית הבובות - נניח על הרצפה לוח דיקט כאשר מעליו נשכיב את הכוורת שבנינו ואת הגג שהרכבנו זה עתה (עדיין לא לחבר בין שני החלקים הללו) במקום המיועד לו. נבצע סימון היקפי ע"ג לוח הדיקט ונבצע חיתוך באמצעות המסור האנכי לאורך קווי הסימון.

 

שלב ד – צביעה - נבחר את הגוונים השונים אשר בהם ברצוננו לצבוע את בית הבובות. נבחר בצבעים המיועדים לצביעת עץ. אני באופן אישי עשיתי שימוש ברולר מיני ייעודי אשר השיג צביעה אחידה ונקייה. במידה ואנו מעוניינים לשלב מספר צבעים ניתן לבצע הפרדה באמצעות נייר דבק (כדאי לעשות שימוש בנייר דבק בעל שיעור הדבקה נמוך על-מנת שלא יסיר את הצבע מחלקים שכבר נצבעו). את גבו של בית הבובות ניתן לשלב בצבע בצידו החיצוני ואילו בחלקו הפנימי (החלק שהופך לקיר האחורי בחדרי בית הבובות) נדביק מדבקת טפט אשר תשמש כדקורציה לחדרי בית הבובות.

 

שלב ה – חיבור החלקים - את הגג וגב בית הבובות חיברתי באמצעות בורגי סיבית. במידה ויש בנמצא אקדח סיכות/מסמרים – רצוי לחבר את גב בית הבובות באמצעותו.

 

שלב ו – דקורציה ואבזור - מי מאיתנו שהינו יצירתי מאוד יוכל להמשיך ולבנות אבזור מעץ או מכל חומר אחר. כאמור, את האבזור לחדרים לבית הבובות שבניתי רכשתי באינטרנט ושילבתי אותם בחדרים. בנוסף, קניתי בחנות ליצירה קישוטים שונים מעץ, כגון: פיות עם כנפיים, פרפרים, פרחים, לבבות ועוד, אשר הדבקתי לבית הבובות בנקודות שונות.

 

כל שנותר הוא להחביא את בית הבובות עד לתאריך היעד ולהפתיע. בהצלחה!

 

אריאל לוינסקי – בעל החנות 

בית בובות בית בובות

 

פייסבוק בית סנטר

 

כנסו לפייסבוק שלנו, עשו לנו לייק ותקבלו עדכונים על כל הכתבות הכי שוות  


09/02/2014

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך:

יצירות עץ

זוג יוצרים
שמאוד אוהבים עץ

סוגי עצים

איך לבחור את העץ
שיתאים ליצירה שלך

חריטה בעץ

חורטים על עץ?
ככה תעשו את זה נכון!

עבודות עץ

עבודות עץ משוגעות