עשה ואל תעשה – איך תשמרו על רהיטי העץ בבית

עץ הוא אחד מחומרי הגלם העתיקים ביותר בהסטוריה. למרות השנים הרבות הוא עדיין מככב בבתים רבים ושמור לו מקום של כבוד בפרטי ריהוט, נוי, ריהוט גן, מטבחים ועוד. עץ הוא חומר גלם קלאסי, אלגנטי ויכול בקלות להפוך גם למודרני ועכשווי, מעבר להיותו חמים וכפרי. לכן הביקוש הרב לו ולכן לא נס ליחו. כדי שתמשיכו ליהנות מעץ איכותי ושמור בבית, ריכזנו עבורכם כמה כללי יסוד לשמירה על העץ.


שומרים על הקיים

יש כמה דרכים לשמור על פריטי העץ בבית. הדרך הקלה והיקרה מכולם היא פשוט להחליף אותם כל כמה שנים. לא חבל? עם שימור נכון של רהיטי העץ בבית, הם יכולים להיראות במיטבם גם לאורך שנים ולא לאבד מהקסם שלהם. אז איך באמת לעשות את זה ולהבטיח לעצמנו רהיטים איכותיים ושמורים לאורך שנים?

עשה

1. שימור נכון של העץ הוא באמצעות שימוש בלכה. מריחה של לכה על גבי העץ מבליטה את יופיו, מונעת התקלפות כשהו חשוף לשמש ומגנה על העץ מפני מזיקים, מזג אוויר ועובש

2. שריטות בעץ ניתן להעלים באמצעות שיוף עדין שלו וטשטוש השריטות. לאחר מכן יש למרוח לכה על גבי המשטח כולו ובאופן אחיד.

3. רהיט שנמרחה עליו לכה יש לנקות עם חומרי ניקוי ייעודיים לניקוי עץ המכילים וקס מיוחד המתאים להברקת עץ. תכשירים אלו ניתן למצוא בחנויות ייעודיות לאביזרים לעץ. הם יתנו לעץ ברק וינקו אותו היטב.

4. רהיטים שאינם מרוחים בלכה ניתן לנקות בסמרטוט לח ללא כל תוספת של חומרי ניקוי או כימיקלים.

5. חלק מיופיו של העץ הוא היותו חומר גלם טבעי ונושם. ככזה, הוא מתרחב ומתכווץ במצבי חום וקור. בתהליך זה נוצרים בו סדקים. חלק מאיתנו מעדיף להשאיר אותם וליהנות ממראה אותנטי וטבעי. אם אינכם מנויים על אותם חובבי הסדקים, כל שעליכם לעשות הוא  למלא את הסדקים בחומר מיוחד למילוי סדקים, אותו תוכלו למצוא בכל חנות למוצרים לעץ.

6. פריטי עץ המצויים בחוץ צריכים לעבור טיפול תקופתי באמצעות מריחה של שמן טיק. את המריחה יש לבצע פעם בשנה.

7. מומלץ להניח רהיט מעץ (למשל שולחן) במרחק מאזורים רטובים או לחים שעלולים לפגוע במרקם שלו ובאיכותו. אם אתם חוששים שבעת שטיפת הרצפה, יירטבו רגלי הרהיט, הניחו אותו או על שטיח , או עטפו את רגלי הרהיט בבד או בניילון.

8. רוצים להניח רהיטים בחוץ? בחרו ברהיטי עץ מסוג טיק, אגוז או אלון שהם עצים קשים ובעלי עמידות גבוהה בפני רטיבות ולחות.

 

שימור עץ
אל תעשה

 

1. הרהיט שלכם מרוח בלכה? אל תנקו אותו עם חומרים כימיים או עם מגבונים.

2. אל תחשפו את רהיטי העץ שלכם ישירות לשמש או מקור חום ישיר, למשל תנור. עץ שמתחמם יכול לקבל גון אחר משאר חלקי הרהיט.

3. העץ שלכם אינו מעובד? אל תחשפו אותו למים, שמש ישירה או לחום גבוה. כל אלו עלולים “לשזף” את העץ ולשנות את צורתו, בהיותו חומר טבעי ונושם.

4. שותים קפה? אל תניחו על משענת הספה, או על שולחן הקפה עשוי עץ כוס לחה או חמה. הנחת פריטים רטובים או לחים על גבי משטחי העץ תגרום לסימן בולט על גבי העץ, ותפגום במראה האחיד שלו.

שימור עץ 

 

 

לא זורקים כלום!

אז למה לשקול קניית ספה חדשה אם יש באפשרותכם לשמור על רהיטי העץ שלכם? זכרו לשמור על הפריטים האהובים ותגלו שעם תחזוקה שהיא בסך הכל פשוטה, קלה ונוחה, תוכלו להבטיח לעצמכם ולרהיטי העץ שלכם, אריכות חיים ומראה נקי ושמור.

 

פייסבוק בית סנטר

 

כנסו לפייסבוק שלנו, עשו לנו לייק ותקבלו עדכונים על כל הכתבות הכי שוות  


04/02/2014

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך:

חריטה על עץ

חורטים על עץ?
ככה תעשו את זה נכון!

יצירות עץ

זוג יוצרים
שמאוד אוהבים עץ

עצים מדהימים

עצים מדהימים מהעולם

חידוש רהיטים

איך לחדש רהיטי עץ?