חורטים על עץ? ככה תעשו את זה נכון!

 

עבודות בעץ הולכות ותופסות מקום של כבוד בקרב רבים. היופי המצוי בחומר הגלם המקסים הזה, היכולת להפוך פריט סטנדרטי למשהו מפתיע, העיסוק המהנה והחסכון בכסף, כל אלו וסיבות טובות נוספות, מושכות אותנו להתנסות במגוון עבודות בעץ, בשיטת עשה זאת בעצמך. אחד התחומים המסקרנים ביותר בתחום עבודות בעץ הוא חריטות בעץ. מדובר במלאכת מחשבת של ממש, שיש לה הסטוריה ארוכה ומרשימה. חריטה בעץ מאפשרת להפוך כל פריט מעץ לפיסה של יופי, של סיפור ושל ביטוי עצמי. החריטות יכולות להתבצע כדי לשדרג מראה של פמוטים ישנים, לחרוט תמונה או טקסט על גבי לוח עץ, ולתת מקום למגע האישי והיצירתי שלכם.

אז איך תעשו את זה באופן הנכון ביותר? כל התשובות, ממש כאן, מרוכזות עבורכם. זהירות! זה ממכר!

הכל תלוי במכשיר

חורטים על עץ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כדי שהעבודה תתבצע נכון, חשוב להבין כיצד מתבצעת העבודה ובאילו כלים עליכם להשתמש כדי להגיע לתוצאות הטובות והמדויקות ביותר, גם ללא נסיון קודם.

לחובבי עבודות בסגנון עשה זאת בעצמך, הבשורות הטובות הן כי לא דרוש נסיון קודם וכי הנסיון משתבח יחד עם התחביב. כדי שעבודת החריטה על עץ תהיה איכותית, חשוב שכלי העבודה שלכם יהיו איכותיים ונוחים לשימוש. אחד מכלי עבודה אלו, ואולי המוביל מכולם הוא דרמל. מדובר במחרטה המשמשת לשימוש אישי ולא צריך להיות נגר מקצועי כדי להבין את היכולות והדרכים לעבוד עימה. עם דרמל תוכלו לחרוט על עץ גם משטחים קטנים ועדינים ולהגיע לתוצאות מדויקות ומושלמות.

באמצעות דרמל ניתן לבצע לא רק חריטות מורכבות או פשוטות יותר, אלא גם להשתמש במכשיר למטרות שונות, ביניהן שיוף, חיתוך, ניקוי והברקה. באמצעותו תוכלו לחרוט בעץ ואף לגלף ולפסל בו.

אז יש לכם דרמל, יש לכם פריט עץ ויש לכם הרבה חשק. איך עושים את זה בפועל?

הגדרת יעדים

לפני שניגשים לעבודת החריטה ואפילו לפני שתקנו דרמל שיאפשר לכם את החריטה המדויקות ביותר, חשוב שתחשבו על הצרכים שלכם. כלומר, מה ברצונכם לחרוט, האם זו עבודה חד פעמית או מגוון פריטים שתרצו לחרוט עליהם? האם מדובר בפריטים קטנים ועדינים או גדולים וגסים יותר? כל השאלות הללו יאפשרו לכם לבחור נכון יותר את העזרים הנוספים בדרמל וכדי לדעת איזה מתוך מגוון המוצרים מתאים ביותר למטרות שלכם.

ועכשיו לעבודה

לאחר שהגדרתם את היעדים ובחרתם את המכשיר המתאים ביותר לצרכים שלכם, אפשר להתחיל לעבוד.

חורטים על עץ

  • הכינו: משטח עץ, נייר קופי שחור, סרגל, דוגמא אותה תרצו להעתיק, סלוטייפ, עפרון, נייר שיוף וגם – הרבה סבלנות.

  • בחנו את כיוון הסיבים של העץ מאחר ובהמשך, הידיעה הזו תקל על עבודתכם. למשל, אם תרצו עבודה לאורך, וודאו כי כיוון הסיבים יהיה מלמעלה למטה.

  • געו במשטח. אם אינו נעים למגע, או יש בו זיפים, שייפו אותו באמצעות נייר השיוף. משטח חלק גם מקל על עבודת החריטה.

  • למתחילים, רצוי להתחיל עם דוגמאות קלות להכנה ובעלות קווים גדולים ומעוגלים שקל לבצע אותן.

  • הניחו את נייר הקופי על גבי העץ וקבעו אותו למשטח עם וסלוטייפ. וודאו שהוא לא זז.

  • הניחו מעליו את הדוגמא והעתיקו אותה בעזרת עפרון. בדקו מדי פעם שההעתקה בוצעה במלואה. כמובן שאם תרצו תוכלו גם לצייר דוגמה או ציור משלכם עם עפרון על גבי משטח העץ.

  • בחרו ראש מתאים בהתאם לגודל החריטה/צריבה הרצוי לכם והתקינו אותו על מכשיר החריטה. התחילו לחרוט בעדינות אולם ביד יציבה את קווי המתאר החיצוני של הדוגמא שבחרתם. הראשים הקטנים והעגולים משמשים לחריטת קווי המתאר או חלקים קטנים. אין להפעיל לחץ על המכשיר. במידה ורוצים להעמיק את החריטה, פשוט משאירים אותו יותר זמן על המקום הרצוי.

  • החליפו ראש מבין העזרים, לראש אוניברסלי והתחילו לתת לדוגמא חיים: מלאו את כל חלקי הדוגמה באמצעות הדרמל. הראש האוניברסלי מתאים למילוי הדוגמה, ליצירת קווים ישרים, מילוי, הצללות ורקעים.

  • החלטתם לצבוע? תוכלו להשתמש במגוון רחב של צבעים, החל מצבעים מדוללים (אקו ליין) וכלה בצבעי עפרון. טיפ: כדי לפזר צבע באופן נוח, השתמשו בקיסמי אוזניים לחים, שמסייעים גם לטשטש את הגבולות עם שאר הצבעים.

  • החלטתם ליצור גם רקע לדוגמא? השתמשו במגבונים לחים לפיזור הצבע, ממש כמו מקלוני אוזניים במקומות הקטנים.חורטים על עץ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

כל הדברים הטובים

חריטה על עץ היא עבודה ממכרת ומהנה, במיוחד כאשר ממש לנגד עיניכם הולכת ומתהווה צורה חדשה, פיתוחים מרהיבים ומקום לביטוי האישי והאמנותי שלכם. אין ספק שבמסגרת עבודות בעץ, לחריטה בעץ יש מקום של כבוד.

 

 

פייסבוק בית סנטר

 

כנסו לפייסבוק שלנו, עשו לנו לייק ותקבלו עדכונים על כל הכתבות הכי שוות  

03/02/2014

 

 

כתבות נוספות שיעניינו אותך:

חיות עץ

חיות עץ מרהיבות

סוגי עצים

איך לבחור את העץ
שיתאים ליצירה שלך

מוצרי דרמל

מוצרי דרמל
גדולים בפרטים הקטנים

עבודות עץ

עבודות עץ משוגעות